قطعه گمشده پازل

خواستم زندگی را به پازلی چند هزار تکه تشبیه کنم، دیدم چقدر از هیجان آن کاسته شد. اصلا زیبایی زندگی آن است که طرحی از پیش ساخته شده در برابر تو نیست و کسی از تو نمی خواهد آنقدر تکه ها را کنار هم بگذاری تا دقیقا همانی شود که باید بشود!

سه سال پیش یک پازل هزار تکه خریدم. اول آنقدر ذوق داشتم که همه قطعه ها را بر اساس رنگ هایشان دسته بندی کردم. آسمان را ساختم، زمین را همین طور… روزی که از کاشان برگشتم و به سراغ پازل رفتم دیدم دیوانه ای تمام تکه ها را بر هم ریخته است. وقتی از او پرسیدم چرا؟ گفت: خوشت نیومد؟ به نظرم که کار مسخره ای انجام می دادی، کمک کردم که زودتر بیخیالش شوی!

وقتی تکه های متلاشی شده و طرح کامل آسمان و تک درخت روی بسته پازل را دیدم، همه را جمع کردم و برای همیشه آن را در کمد گذاشتم. سه سال است که سراغی از آن نگرفتم.
راست می گفت، با یک دیوانگی او به راحتی از درست کردن پازل دست کشیدم.

اما گاهی می توانی زندگی را به درست کردن پازل تشبیه کنی، با این حساب که وقتی خودت خرابش کردی و یا دیوانه ای سر راهت قرار گرفت و منطق بی منطق خودش را داشت، تمام جسارت ات را جمع کنی و دوباره از نو آغاز کنی. یا همان طرح را ادامه بده و یا فکر کن عدو سبب خیر شده است و طرحی نو در انداز!

پی نوشت ۱: وقتی شروع به نوشتن کردم، می خواستم از پازل به نظم شخصی برسم. آن چیزی که در درونم به دنبالش می گردم. نفهمیدم چه طور به اینجا رسیدم! به نظم شخصی هم خواهم رسید.

پی نوشت ۲: بعد از سه سال، می خواهم برگردم و آن هزار تکه را بهم متصل کنم. تمرین خوبی است برای صبر، نظم و پشتکار

2 پاسخ به “قطعه گمشده پازل”

  1. دقیقا زندگی مثل قطعات پازله .اینکه قطعات خوب رو بتونی به بهترین شکل کنار هم بچینی هنر میخواد و اینکه بتونی تکه های بد رو از پازل حذف کنی به تجربه نیاز داری

  2. سارای عزیزم خیلی خوبه ک فکرت انقد بارور شده ک برای هرچیزی ک حتی دور هم باشه بتونی بنویسی ..راستش از وسطای متنت یهو افکارم بهم ریخت شاید برای این بود ک متنتو ک خوندم داشتم جلو جلو توی ذهنم بقیشو حدس میزدم ولی اخرش با ذهنیت من فرق داشت البته اینو خودتم توی پی نوشت تذکر دادی ک ب اون نتیجه گیری ک خودت میخاسی نرسیدی و شاید منم برا همین یهو گیج شدم از وسط متن … اما اون ادم بیمنطقی ک اینکارو کرد با پازل بهم یاد داد ک همیشه بدی چیز ناجوری نیس شاید ی تلنگرباشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *