نظام اجتماعی مورچه ها

مور و یا مورچه حشره ای است که در میانه های دوره کرتاسه یعنی ۱۱۰ تا ۱۳۰ میلیون سال پیش تکامل پیدا کرده است. امروزه بیش از ۱۲۰۰ گونه متنوع از مورچه گزارش و دسته بندی شده است.

هر مورچه وظیفه تخصصی خودش را بر عهده می گیرد و آن را به درستی به پایان می رساند و پس از آن در کار سایر مورچه ها دخالتی نمی کند.

آن ها خوب دریافته اند که دانه گندمی که به لانه آورده می شود باید نصف شود، واگرنه در محیط مرطوب زیر خاک فرصت رشد پیدا خواهد کرد و دست آخر لانه را به ویرانه ای تبدیل خواهد کرد. زندگی اجتماعی و همکاری بی نظیر مابین آن ها نیز در ضرب المثل ها و حکایت ها همیشه مایه عبرت انسان ها بوده است.

تصورش را بکنید مورچه ای طمع کند و دانه خربزه ای را که می بایست برای جلوگیری از رشد و سبز شدنش، چهار قسمت شود، دو قسمت کند و سهم بیشتری برای خودش بردارد؟ آن چه که خواهد شد نه آرزوی مورچه حریص است و نه به نفع سایر هم گونه ای هایش.

اما همچنان هستند آدم هایی که حتی در حد و اندازه مورچه هم درک زندگی اجتماعی را ندارند. در این نظام اجتماعی پیچیده خر خودشان را می رانند و چشم و گوش بسته به هدفی چشم دوخته اند که سرانجامی نخواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *