کی کتاب بخوانیم؟

۱- رانده شده در این سو، مانده در آن سو: زمانی که حوصله هیچ کاری ندارید، به کتاب پناه ببرید. حتی ورق زدن کتاب های جدید و نگاهی گذرا به تصاویر روی جلد آن ها شما را کاملا سر ذوق خواهد آورد.

۲- انتظار: انتظارهای کشنده و طولانی را با خواندن کتاب، شیرین و کوتاه کنید. همیشه کتاب به همراه خود داشته باشید. کتاب های صوتی در وسایل نقلیه تاریک و یا مترو های شلوغ، بهترین انتخاب محسوب می شوند.

۳- حسادت: اگر حس می کنید، موقعیت فعلی تان را دوست ندارید و دائم در حال مقایسه آن با دیگران هستید، کتاب بخوانید. کتاب های انگیزشی و سرگذشت بزرگان می تواند ذهن شما را بر روی خودتان متمرکز کند.

۴- هم رنگ جماعت نمی شوی: همه ما موقعیت هایی را تجربه کرده ایم که به رغم صرف انرژی بسیار هم نمی توانیم با جماعتی هم فکر شویم. کتابتان را بردارید و با شخصیت های دوست داشتنی آن ها همراه شوید.

۵- روزهای شلوغ و پروژه های سنگین: «این روزها آنقدر پرمشغله هستم که زمانی برای کتاب خواندن نمی ماند». بدون شک این جمله را یا خودتان به کار می برید و یا از اطرافیانتان بارها شنیده اید. پروژه تان را به بخش های مختلف تقسیم کنید و بین هر بخش با خواندن کتابی که خیلی دوستش دارید، به خودتان جایزه دهید. در این صورت خستگی ناشی از کار قبلی و بی انگیزگی شروع مجدد را از بین خواهید برد.

۶- در دل جامعه: در دست داشتن کتاب، کاری است که هیچ وقت با صفت خودنمایی همراه نمی شود. برای ترویج کتاب خوانی در وسایل نقیله عمومی، پارک و هر محیط دیگری کتاب بخوانید. شاید بسیاری از مردم هنوز نمی دانند که با کتاب خواندن می توانند زمانشان را به بهترین شکل ممکن سپری کنند.

۷- معمولی بودن: زمانی که حس کردید نه به جلو حرکت می کنید و نه در حال پسرفت هستید، با کتاب به زندگی تان پویایی و نشاط هدیه دهید. حین خواندن کتاب ایده هایی به ذهن تان خواهد رسید که شما را شگفت زده خواهد کرد.

۸- کسب تجربه های جدید: با کتاب خواندن، به راحتی به دنیای شخصیت های کتاب هایتان وارید شوید و با آن ها زندگی کنید. خودتان را در آن موقعیت ها احساس کنید و شور و هیجان موقعیت های متفاوت را تجربه کنید.

پی نوشت: بله، با شما موافق هستم. در هر زمان و مکانی و با هر احساسی که داری می توانی کتاب بخوانی.
این لیست را با توجه به تجربه خودم از کتاب خوانی نوشته ام. شما آن را کامل تر کنید.

2 پاسخ به “کی کتاب بخوانیم؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *